Global Patterns of Tectonic Stress

Publication Type  Journal Article
Year of Publication  1989
Authors  Zoback, M. L.; Zoback, M. D.; Adams, J.; Assumpcao, M.; Bell, S.; Bergman, E. A.; Blumling, P.; Brereton, N. R.; Denham, D.; Ding, J.; Fuchs, K.; Gay, N.; Gregersen, S.; Gupta, H. K.; Gvishiani, A.; Jacob, K.; Klein, R.; Knoll, P.; Magee, M.; Mercier, J.
Journal Title  Nature
Volume  341
Issue  6240
Pages  291-298
Journal Date  Sep 28
ISBN Number  0028-0836
Accession Number  ISI:A1989AR71700047
Notes  

Ar717Times Cited:248Cited References Count:84

URL  <Go to ISI>://A1989AR71700047